Savo gydymo praktikoje veterinarijos gydytojams tenka susidurti su gyvūnų apsinuodijimais įvairiomis medžiagomis. vaistaiDažniausiai augintiniai yra apnuodijami žmonių vaistais. Tai nutinka, kada augintiniui susirgus norima padėti ir patys šeimininkai nepasitarę su veterinarijos gydytoju duoda namie turimų vaistų.  

Tenka išgirsti klausimų ar teiginių, tokių kaip:“Mano šuns (katės) nosis buvo karšta, tad daviau paracetamolio”; “katinukas turėjo temperatūros, net 38,5 laipsnius, tai sudaviau diclac”; “Šuo šlubuoja, kiek galiu duoti ibuprofeno?”;  “Šuo vemia, jam geriau bus, jei duosiu degtinės” ir pan...

Paprastai jie kyla iš nežinojimo, mitų, klaidingų kitų žmonių patarimų.

Jeigu jau taip nutiko, kad įtariate gyvūno apsinuodijimą, nedelskite ir kreipkitės į veterinarijos gydytoją. Savalaikė pagalba gali ne tik užkirsti kelią komplikacijoms, bet ir išgelbėti augintinio gyvybę.

Paminėsime dažniausiai pasitaikančius apsinuodijimus medikamentais ir vaistinėmis medžiagomis, bei galimus klinikinius požymius.


Apsinuodijimas Paracetamoliu (Acetaminu)

Gyvūnai apsinuodija vaistais, kuriuose yra paracetamolio.

Populiariausi jų: Paracetamol, APAP ir kt. Jautrūs šiai medžiagai tiek šunys, tiek katės. Pastarosios kur kas dažniau ir sunkiau apsinuodija net nuo labai mažų dozių. Apsinuodijus vystosi methemoglobinurija, stiprus kepenų pažeidimas. Ypač sunkiai suserga gyvūnai, turintys kitų problemų. Apsinuodijimo paracetamoliu klinikiniai požymiai:

  • Mieguistumas, nevalgumas, silpnumas, depresija.
  • Snukio ir pagalvėlių edema (pabrinkimas) (ypač katėms).
  • Kvėpavimo sutrikimas.Vėmimas.
  • Gleivinių blyškumas, cianozė (gleivinių melsvumas) ar rusvumas.
  • Koma

Dėl apsinuodijimo minėta medžiaga, gali išsivystyti komplikacija – sausasis keratokonjuktyvitas.

Šis susirgimas lieka visam gyvūno gyvenimui.


Apsinuodijimas vaistais nuo skausmo ir uždegimo

Tai bene dažniausiai sutinkamas apsinuodijimas veterinarinėje praktikoje. Įprastai vystosi kaip antrinė toksikozė dėl stipraus perdozavimo ar ilgo NVNU naudojimo.

Paminėtini dažniausiai naudojami NVNU: diklofenakas, piroksikamas, indometacinas, ibuprofenas, ibumetinas, ketoprofenas, fenilbutazonas, aspirinas ir kt.

Apsinuodijus dažniausiai pažeidžiamas virškinimo traktas ar inkstai, galimas kepenų funkcijų sutrikimas. Katės yra jautresnės nesteroidiniams vaistams nuo uždegimo nei šunys, nes jų organizme trūksta fermentų skaidyti minėtas medžiagas.

 Vis gi, daugiau apsinuodijimo atvejų užfiksuojama šunų tarpe. Imlūs visų veislių, abiejų lyčių gyvūnai.

Svarbu žinoti, kad maži ir jauno amžiaus augintiniai yra padidintos rizikos apsinuodyti grupėje.

Nustatyta, kad Labradoro retriveriams dažniau pasireiškia kepenų problemos. Taip pat yra padidinta rizika sergantiems inkstų, širdies-kraujagyslių sistemos, kepenų ligomis – dėl to gali išsivystyti sunkesnė apsinuodijimoklinika.

Klinikiniai požymiai pasireiškia per kelias valandas arba vėliau po sušėrimo (išskyrus lėtinį apsinuodijimą). Būdinga:

  • Vėmimas (su ar be kaujo priemaiša); neėdimas; mieguistumas;
  • Viduriavimas (galimos juodos išmatos); pilvo skausmas;
  • Padidėjęs troškulys; padažnėjęs šlapinimasis;
  • Dehidratacija; blyškumas; pagreitėjęs širdies darbas; gelta; karščiavimas;
  • Nenormalus judėjimas; traukuliai; galimas gyvūno gaišimas

Aspirinas gali iššaukti mėlynių atsiradimą, karščiavimą, taip pat naujagimių apsigimimus (teratogeniškumą).

Kai kuriems augintiniams prireikia ilgo gydymo, nes dažnai dėl apsinuodijimo vystosi komplikacijos.


Apsinuodijimas vaistais nuo peršalimo (dekongestantais)

Pasitaiko, kad augintiniui peršalus ar įtariant peršalimą, šeimininkai skuba šerti, girdyti savo vaistus nuo gripo, slogos. Neapdairiai elgiantis, galima apnuodyti gyvūną.

Dažniausiai apnuodijama medžiagomis, vadinamomis dekongestantais, įeinančiomis į žmonių medikamentus, skirtus gydyti peršalimui, slogai, sinusitui, alergijai.

Dar sunkiau apsinuodija šunys, katės tais preparatais, kuriuose papildomai yra paracetamolio. Dekongestantams priskiriami: pseudoefedrinas, efedrinas, fenilefrinas, imidazolino derivatai.

Šie preparatai kenkia ir katėms, ir šunims. Pastarieji dažniau apsinuodija. Labiau pakenkiama tiems gyvūnams, kurie turi širdies problemų, serga epilepsija.Apsinuodijus vaistais nuo peršalimo, požymiai pasireiškia po 15-30 (60) minučių : 

  • Susijaudinimas, hiperaktyvumas, nerimas, pūškavimas;
  • Akių vyzdžių išsiplėtimas drebulys;galvos trankymas;
  • Tachikardija (pagreitėjęs širdies ritmas);
  • Bradikardija (sulėtėjęs širdies ritmas);
  • Mieguistumas, hipertermija, vėmimas, silpnumas.

Gali išsivystyti komplikacijos:    

  • Diseminuota intravaskulinė koaguliopatija (DIC);
  • Ilgalaikis galvos smegenų pažeidimas;
  • Inkstų pažeidimai 

Apsinuodijimas alkoholiu (etanoliu, metanoliu)

Veterinarijos praktikoje pasitaiko atvejų, kuomet sutrikus augintinio virškinimui ar vemiant, šeimininkas griebiasi degtinės girdymo. Kartais juokaujant, kompanijose, gyvūnai yra sąmoningai girdomi alkoholiu. Reikia suprasti, kad augintiniams alkoholis yra kenksmingas. Dažniausiai apsinuodija šunys, tačiau gali ir katės. Nėra svarbu kokios lyties, veislės ar amžiaus yra gyvūnas.

Apsinuodijus alkoholiu būdingas vėmimas, mieguistumas, ataksija, silpnumas, acidozė. Įprastai, gyvūno šeimininkai pastebi stiprų vėmimą, sutrikusią orientaciją, vokalizaciją (kniaukimą, lojimą, cypimą). Sunkesniais atvejais pasireiškia kvėpavimo sutrikimas, traukuliai, raumenų drebėjimas, koma. Galimos komplikacijos:

  • Aspiracinė pneumonija;
  • Inkstų pakenkimas (rečiau);
  • Kepenų pažeidimas (rečiau)

Svarbu žinoti, kad daugelis išvardintų požymių gali būti būdingi ir įvairiems kitiems gyvūnų susirgimas. Tad pastebėjus kažką neįprasto, būtina kreiptis į veterinarijos gydytoją ir nesiimti savigydos. Atminkite, jog gyvūno nosies drėgmė, sausumas – nėra patikimas sveikatos rodiklis. Patikimiausiai kūno temperatūra yra nustatoma termometru. Normali šuns, katės kūno temperatūra yra 37,5 – 39,0 laipsniai Celsijaus.

Prisiminkite, jog naminiai gyvūnai yra lyg maži vaikai, tad visas vaistines priemones reikia laikyti jiems nepasiekiamoje vietoje.

 

Mes naudojame slapukus

Savo svetainėje naudojame slapukus. Kai kurie iš jų yra būtini svetainės veikimui, o kiti padeda mums tobulinti šią svetainę ir vartotojo patirtį (sekimo slapukai). Galite patys nuspręsti, ar norite leisti slapukus, ar ne. Atkreipkite dėmesį, kad jei juos atmesite, gali būti, kad negalėsite naudotis visomis svetainės funkcijomis.