Akmenligę predisponuoja judėjimo trūkumas, gyvenimas kambaryje, mažas suvartojamo vandens kiekis, šlapimo pūslės infekcijos, nutukimas, medžiagų apykaitos ligos, šėrimas.

Smulkių gyvūnų veterinarinėje praktikoje diagnostiniams tikslams dažnai naudojame echoskopiją. 

Tai patikimas diagnozavimo būdas nustyti šlapimo pūslės ligas.


akmuo1akmuo2urolitas

Ritos Žilinskienės veterinarijos klinikoje echoskopo pagalba diagnozuotas ir sėkmingai pašalintas beveik 30mm urolitas (šlapimo pūslės akmuo).


Nemažas procentas mūsų pacientų serga šlapimo pūslės uždegimais (cistitais), šlapimo pūslės akmenlige, turi polipų šlapimo pūslėje, retesniais atvejais suserga net šlapimo pūslės vėžiu.

Visus minėtus susirgimus galima labai paprastai diagnozuoti per kelias minutes echoskopo pagalba.

Maždaug 0,4 – 3,3 proc. Šunų serga šlapimo pūslės urolitiaze (akmenlige). Dažniau diagnozuojama vyresnio amžiaus šunims, retai jauniems. Serga tiek patelės, tiek ir patinai.

Kai kurios veislės turi polinkį urolitiazei, kaip pavyzdžiui Jorkšyro terjerai, Cvergšnauceriai. Šių veislių gyvūnams kartais galima diagnozuoti šlapimo pūslės akmenligę ir jauname amžiuje.

Šuo šlapinasi krauju.

Jei jūsų augintinis pradėjo dažnai šlapintis po lašiuką, pridaro net namie, šlapime yra kraujo arba šlapinimasis užtrunka ilgai, t.y. gyvūnas ilgai stovi šlapinimosi poza, bet šlapimo išbėga labai mažai arba visai neišbėga reikėtų kuo skubiausiai kreiptis į veterinarijos kliniką.

 Šie požymiai gali būti šlapimo pūslės urolitiazės, o tai yra gyvybiškai pavojinga. Konkrementas gali įkristi iš šlapimo pūslės į šlapimkanalį ir jį užkimšti, gyvūnas negalės išsišlapinti, tai sukels stiprų skausmą, apsinuodijimą su šlapimu išsiskiriančiais toksinais.

Šuniui gali nukristi temperatūra, prasidėti seilėtekis ir vėmimas, apatija, traukuliai ir gana greitai gyvūnas gali žūti. Tačiau kartais šlapimo pūslės urolitiazės požymiai būna netipiniai. 

akmenys  Pvz.: Į veterinarijos kliniką kreipėsi vokiečių aviganės 6 metų amžiaus savininkai ir nurodė, kad metų bėgyje kelis kartus kalės šlapime pastebėdavo kraujo priemaišų, kalė buvo sveika, linksma, turėjo gerą apetitą.

Tik tiriant echoskopu nustatėme šlapimo pūslės konkrementus. Išoperavus šią pacientę pūslėje radome 14 įvairaus dydžio urolitų, bendras jų svoris sudarė 85 g., dydžiausias iš jų buvo 4 cm. skersmens (nuotrauka).

Tačiau noriu perspėti, kad pavojus sveikatai kartais nepriklauso nuo susidariusių konkrementų dydžio. Ypač patinams , net kelių milimetrų urolitas gali pilnai užkimšti šlapimkanalį. Taigi net ir nedideli jūsų augintinio elgsenos pokyčiai gali perspėti apie rimtą problemą, kurią galima diagnozuoti echoskopo pagalba. 

 Veterinarijos gydytojos Ritos Žilinskienės 

 Straipsnis žurnale "Didysis šuo"  2007 m.

 

Mes naudojame slapukus

Savo svetainėje naudojame slapukus. Kai kurie iš jų yra būtini svetainės veikimui, o kiti padeda mums tobulinti šią svetainę ir vartotojo patirtį (sekimo slapukai). Galite patys nuspręsti, ar norite leisti slapukus, ar ne. Atkreipkite dėmesį, kad jei juos atmesite, gali būti, kad negalėsite naudotis visomis svetainės funkcijomis.