sokoladasDažniausiai šokoladu apsinuodija šunys (įvairaus amžiaus, veislės, lyties), tačiau jautrūs ir kitų rūšių gyvūnai. Dažniausiai apsinuodijama per šventes (Velykas, Kalėdas, šv. Valentiną). Pagrindinė priežastis yra neribotas šėrimas stalo gardumynais arba, kai gyvūnas randa didelį kiekį šokolado ir jį suėda.

Pagrindinė šokolado sudedamoji dalis yra metilksantinas-teobrominas, antra –kofeinas, taip pat cukrūs ir riebalai. Būtent teobrominas ir sukelia apsinuodijimą.

Klinikinius požymius nulemia suėsto šokolado kiekis, bei jo rūšis. Žaliaviniame šokolade teobromino yra apie 15 mg/g, pieniškame – apie 1,5 mg/g. Kakavos milteliuose yra 1-3% teobromino. Gyvūnų tarpe vyrauja individualus jautrumas. Augintiniams, turintiems problemų su širdimi ar kenčiantiems nuo traukulių priepuolių, požymiai gali būti intensyvesni.

Klinikiniai požymiai gali pasireikšti per 6-12 valandų po šokolado suėdimo. Dažniausiai iš anamnezės veterinarijos gydytojas sužino, kad gyvūnas nesenai prarijo šokolado produktų. Pradiniai simptomai - padidėjęs troškulys, vėmimas, susijaudinimas, nervingumas, viduriavimas ar išputimas. Toksikozei progresuojant galima poliurija (dažnas šlapinimasis), raumenų drebulys, ataksija, traukuliai, koma. Nedažnai, tačiau kai kurie gyvūnai su nedideliais klinikiniais požymiais, gali staiga nugaišti, dėl letalios širdies aritmijos.


Apsinuodijimas ksilitoliu (saldikliu)

Ksilitolis yra plačiai naudojamas pramonėje gaminant kramtomąją gumą, saldainius, kepinius, kai kuriuos medicininius preparatus. Toksikozė apibūdinama kaip hipoglikemija pasireiškusi per 12 valandų po suėdimo, ir lydima silpnumo, mieguistumo, sutrikusios orientacijos, traukulių ir ataksijos.

Saldikliu apsinuodija tik šunys, suėdę didesnį kiekį ksilitolio turinčių produktų. Kai kuriems augintiniams gali pasireikšti hepatotoksinis efektas, išsivystantis per 12-48 valandas, ir jis gali būti individualus. Taigi, šunys, sergantys kepenų ligomis yra padidintos rizikos grupėje. Jauniems augintiniams gali išsivystyti hipoglikemija. Daliai gyvūnų ši toksikozė gali būti letali.

Apsinuodijimas ksilitoliu būna tik ūmus.

Galimos komplikacijos: antrinė koaguliopatija dėl kepenų pažeidimo ir (arba) diseminuota intravaskulinė koaguliopatija (DIC); antrinė hipertermija dėl traukulių. Prognozė gera jei nėra kepenų nekrozės, koaguliopatijos, antraip – abejotina.


Apsinuodijimas druska (NaCl)

Augintiniai gali apsinuodyti valgomąja druska (NaCl) kai jos suėda didelį kiekį ar gauna sūdytų produktų.

Dažniausiai apsinuodija šunys, nors gali ir katės. Kartais šunys prigeria vandens iš sūrių gamtinių telkinių, pvz.: plaukdami.

Natrio chloridas dirgina virškinimo trakto gleivinę, sukelia gastroenteritą. Dėl druskos jonų savybės pereiti į įvairius audinius, padidinant juose vandens kiekį, sukeliama smegenų edema (pabrinkimas). Taip trikdoma smegenų kraujotaka. Apsinuodiję gyvūnai netenka daug vandens dėl galimo viduriavimo, padažnėjusio šlapinimosi.

Apsinuodijimo druska požymiai gali pasireikšti praėjus 1-4 h po suėdimo: gyvūnas laka daug geriamo vandens, vemia, pasireiškia kūno drebulys, traukuliai. Jis gali net karščiuoti , bet tai vyksta dažniau dėl traukulių.

Galimos komplikacijos: dėl per ilgai trunkančios hipernatremijos (padidėjusio natrio kiekio kraujyje) gali pasireikšti ilgalaikis centrinės nervų sistemos pažeidimas.

Prognozė bloga jei jau pasireiškė traukuliai; gera – gydant nedelsiant ir intensyviai.

 

Mes naudojame slapukus

Savo svetainėje naudojame slapukus. Kai kurie iš jų yra būtini svetainės veikimui, o kiti padeda mums tobulinti šią svetainę ir vartotojo patirtį (sekimo slapukai). Galite patys nuspręsti, ar norite leisti slapukus, ar ne. Atkreipkite dėmesį, kad jei juos atmesite, gali būti, kad negalėsite naudotis visomis svetainės funkcijomis.