Egzokrininis kasos nepakankamumas (EKN) – yra kasos fermentų sintezės ir išskyrimo sutrikimo sindromas.

Šunys kasos nepakankamumu serga dažniau nei katės.

Kasos audinio atrofija ( sunykimas) – dažniausia egzokrininis kasos nepakankamumo priežastis šunims.

Kasa – tai nedidelis, tačiau labai svarbus organas. Ji gamina ir į kraują išskiria hormonus, o į plonąją žarną – kasos sultis, kuriose yra riebalus, baltymus ir krakmolą skaidančių fermentų. Sergant kasos ligomis, žūva jos ląstelės, sunyksta audinys, sumažėja fermentų gamyba ir išsivysto kasos nepakankamumas.

Šis susirgimas būdingas jauniems suaugusiems Vokiečių aviganiams. Kasa turi vieną ypatingą savybę, kad tik sumažėjus iki 90 proc. funkcionuojančio audinio pasireiškia EKN klinikiniai požymiai. Kasos virškinimo fermentai atlieka pagrindinį vaidmenį įsisavinant visus dietos komponentus ir jų trūkumas sukelia taip vadinamą malabsorbcijos sindromą. Pašaro masės greitai evakuojasi iš žarnyno, išmatos dažniausiai šviesios, balkšvos, putotos, skystos, retai dvokiančios. Išmatose pastebimas didelis kiekis riebalų. Maistinių medžiagų trūkumas organizme salygoja svorio kritimą, avitaminozę.

Klinikiniai simptomai - polifagija (padidintas apetitas), liesėjimas ir diarėja ( viduriavimas). Išmatos gali būti košelės pavidalo ar visai vandeningos. Vėmimas ir anoreksija ( apetito nebuvimas) dažniausiai būna gretutinių ar kitų ligų požymiai.

EKN tiksliausiai diagnozuojama tiriant imunoreaktyvinį tripsiną kraujo serume. EKN patvirtinama jei tripsino kraujyje šunims randama mažiau nei 2,5 mikrog/L, o katėms mažiau 8,0

mikrog/L . Jei kraujyje tripsino randama nuo 2,5 iki 5 mikrog/L , po 1 mėnesio reikėtų gyvūną ištirti dar kartą.

Gydoma specialiomis gydomosiomis dietomis ir kasos fermentų preparatais. Geriausiai tinka miltelių forma, nei tabletės ar kapsulės. Galima duoti žalias galvijų kasas. 30-90 g. šio produkto 10 kg šuns svorio. Žalia kasa gali būti šaldoma ir kelis mėnesius nepraranda savo fermentinio aktyvumo. Kartais EKN požymius gali sukelti B 12 vitamino trūkumas organizme. Todėl rekomenduojam vartoti B grupės vitaminų esant ilgai užsitęsusiam viduriavimui.

 

Mes naudojame slapukus

Savo svetainėje naudojame slapukus. Kai kurie iš jų yra būtini svetainės veikimui, o kiti padeda mums tobulinti šią svetainę ir vartotojo patirtį (sekimo slapukai). Galite patys nuspręsti, ar norite leisti slapukus, ar ne. Atkreipkite dėmesį, kad jei juos atmesite, gali būti, kad negalėsite naudotis visomis svetainės funkcijomis.