Rekomenduojame pasirūpinti augintinių sveikata ir apsauga nuo erkių. Siūlome platų vaistinių preparatų pasirinkimą nuo šių parazitų.
Veiksmingi lašinami vaistai nuo erkių ir blusų šunims yra Effitix, Advantix, Fypryst, Bravecto, Frontline combo, antkaklis Kiltix, Preventef, tabletės skanukai Bravecto, Simparica, Nextgard spectra, purškiamas vaistas Biokill.
Atminkite – erkių ištraukimas iš gyvūno odos - nėra apsauga nuo ligų!
Žiemai artėjant į pabaigą, visi nekantriai laukiame pirmų saulės spindulių, žalios žolės, pasivaikščiojimų gamtoje. Bet retas susimąstome, jog kartu su pavasario teikiamais džiaugsmais, atgyja daug rūpesčių keliančios kraujasiurbės erkės.
Pastaraisiais metais labai stipriai išaugo šunų ir kačių sergamumas erkių platinamomis ligomis. Reikia paminėti, kad didžiausias susirgimų pikas yra pavasario-rudens sezonais.
Dėl vis šiltėjančio klimato į mūsų šalį atkeliavo susirgimai, būdingi šiltiesiems kraštams. Bent vieną ligą tikrai esame girdėję ar net susidūrę. Kokie tie susirgimai?
Babeziozė
Babeziozė atkeliavo į mūsų kraštą iš šiltesniųjų regionų. Platina ligą Ixodidae šeimos kraujasiurbės erkės (Rhipicephalus sanguineus, Dermacentor reticulatus), galinčios sukėlėją perduoti iš kartos į kartą per kiaušinėlius.
Dažniau šia liga suserga šunys. Pastaraisiais metais minėtas susirgimas diagnozuojamas vos sušilus žemei, t.y. antrą-trečią kovo savaitę, nors pasitaiko pavienių atvejų ir žiemos metu.
Babeziozę sukelia parazitinis pirmuonis Babesia, ardantis raudonąsias kraujo ląsteles (eritrocitus).
Babezijų yra apie 100 rūšių, bet tik Babesia canis ir Babesia gibsoni sukelia susirgimą šunims, o Babesia felis – katėms.
Šis parazitas dauginasi dalijimosi būdu. Ląstelei, kurioje dalijasi plyšus, išsilaisvina ir keliauja į nepažeistą ląstelę.
Babeziozė yra tik erkių platinama liga. Sukėlėjas perduodamas minėtam gyviui siurbiant užsikrėtusio šuns kraują, užsikrėtus pačiam ir po to įkandus kitam-imliam gyvūnui.
Įmanomas kitas užsikrėtimo būdas – kraujo perpylimas: užsikrėtęs donoras -> imlus recipientas.
Inkubacinis periodas (laikas nuo užsikrėtimo iki ligos pasireiškimo) po erkės įsisiurbimo vidutiniškai trunka 10-12 dienų.
Klinikiniai ligos požymiai: apatija, vangumas, nenoras ėsti, vėmimas, viduriavimas, galimas karščiavimas, šlapimo spalvos pokytis (iki „tamsaus alaus“ spalvos), dažnas kvėpavimas, blyškios gleivinės.
Ne visada klinikiniai požymiai yra tipiniai, tad pastebėjus gyvūno įtartiną, neįprastą būseną – nedelsiant kreipkitės į veterinarijos gydytoją
Babeziozė dažnai komplikuojasi inkstų, kepenų, neurologiniais pažeidimais. Pasitaiko net letalių išeičių (nugaišimo ar eutanazijos).
Gyvūnai, sirgę babezioze, lieka nešiotojais visam gyvenimui.
Anaplazmozė
Anaplazmozės sukėlėjas yra riketsijos (tarpiniai mikroorganizmai tarp bakterijų ir virusų) Anaplasma phagocytophilum ir Anaplasma platys, platinamos kraujasiurbių erkių.
Minėtas organizmas patenka į žinduolio kraują, praėjus ilgesniam kaip 24 h kontaktui su erke. Riketsijos „puola“ granuliocitus (leukocitų tipas). Anaplazmozė gali labai greit pasireikšti (per kelias dienas), būti lėtinės ar subklinikinės formų.
Klinikiniai simptomai: karščiavimas iki 41°C, depresija, nevalgumas, apatija, daugybinis sąnarių skausmingumas (poliartritas).
Galimi neurologiniai pažeidimai dėl ko pasireiškia traukuliai, kaklo skausmingumas. Kai kuriems gyvūnams būna virškinimo trakto ar kvėpavimo sistemos sutrikimo požymių: vėmimas, viduriavimas, kosulys, pasunkėjęs kvėpavimas.
Erlichiozė
Erlichiozę, kaip ir aukščiau minėtą anaplazmozę, sukelia riketsijos (Erlichia ewingii), platinamos kraujasiurbių erkių Rhipicephalus sanguineus. Erlichiozė įprastai pasireiškia kartu su babezioze.
Liga dažniau diagnozuojama šunims ir katėms, sulaukusiems 6-8 metų amžiaus. Erlichioze užsikrečiama per užkrėstos erkės įsisiurbimą.
Kaip ir anaplazmozės sukėlėjas, erlichijos „atakuoja“ leukocitus, taip sąlygodamos ūmų sveikatos pablogėjimą, bei leukocitopeniją. Parazitas su leukocitais migruoja į limfmazgius, blužnį, kepenis.
Inkubacinis periodas trunka nuo 8 iki 20 d. Ypač jautrūs erlichiozei Vokiečių aviganių veislės šunys.
Klinikiniai požymiai panašūs į anaplazmozės – karščiavimas, vangumas, nenoras ėsti, galimas šlubavimas, traukuliai, vėmimas, galima pastebėti padidėjusį troškulį, akių-nosies pažeidimą.
Boreliozė (Laimo liga)
Tai bakterinė liga (sukėlėjas Borellia burgdorferii), pavojinga žmonėms, žinduoliams, paukščiams. Ją perduoda Ixodes ricinus kraujasiurbės erkės. Boreliozės sukėlėjas patenka į šeimininko organizmą, erkei baigiant maitintis (48-72 valandą).
Dažniau serga jauni šunys. Vis gi, daugelis užsikrėtusių gyvūnų neserga kliniškai, tad šią ligą yra sunku diagnozuoti. Skirtingai nei žmonėms, gyvūnams besiplečiančios raudonos dėmės įkandimo vietoje nebūna.
Inkubacinis periodas – 1-2 mėnesiai.
Galimi klinikiniai simptomai: artritas (sąnarių uždegimas), nefropatija (inkstų pakenkimas), pakilusi kūno temperatūra, anoreksija.
Įtariant minėtus susirgimus būtina kaip galima ankščiau kreiptis į veterinarijos gydytoją, kuris apžiūrės Jūsų augintinį, atliks reikiamus tyrimus, bei paskirs būtiną gydymą.
Pasirūpinkime savo mažaisiais draugais, ir atminkite, kad profilaktika yra geriau nei gydymas.
Linkime saugių akimirkų su augintiniais!