Apsinuodijimas grybais

Apsinuodijama suėdus kurios nors rūšies nuodingų grybų.

musmireTaip dažniausiai nutinka šunims, rečiau katėms, nors gali apsinuodyti bet kuris žinduolis. Toksinis sindromas išsivysto priklausomai nuo suėsto grybo rūšies ir kiekio. Gastrointestinalinius pažeidimus sukeliantys grybai skirstomi į grupes pagal juose esančias nuodingąsias medžiagas ar pastarųjų sukeliamą poveikį: 

  •  Izoksazolo turintys grybai: musmirės (Amanita spp.)

Klinikiniai požymiai: dažnai savaime praeinantys požymiai.

  • Hepatotoksiniai grybai: musmirės (Amanita spp.)

Klinikiniai požymiai:  ūmus, stiprus vėmimas su (arba be) viduriavimu per 8-24 h; kepenų pažeidimas per 24-72 h; stipriai apsinuodijus vystosi inkstų pažeidimas. Po apsinuodijimo galimos komplikacijos: kepenų nepakankamumas ir hepatinė encefalopatija (pastarosios gali ir nebūti).

  • Gyromitrino turintys grybai: Valgomasis bobausis (Gyromitra esculenta), Skėtinė žvynabudė (Lepiota procera)

Klinikiniai požymiai: virškinimo trakto sutrikimo požymiai praėjus 6-8 h. po suėdimo – pilvo skausmas, gelta, koma; hepatorenalinis ir hemolitinis sindromas per 36-48 h. po suėdimo – pilvo skausmas, vėmimas, gelta, kraujas šlapime, anemija.

Gyromitrino toksinu apsinuodijus – prognozė atsargi, jei yra kepenų pažeidimas, hemolizė.

  •  Muskarino turintys grybai: plaušabudės (Inocybe spp.), tauriabudės (Clitocybe spp.);

Muskarino turintys grybai dėl sukeliamo kardiovaskulinio poveikio yra pavojingesni katėms.

Klinikiniai požymiai: praėjus 4 h. po suėdimo pasireiškia seilėtekis, vėmimas, viduriavimas, ašarojimas, bradikardija, drėgnas plaučių garsas.

Apsinuodijus grybais, turinčiais gastrointestinalinių, izoksazolo, muskarino toksinų, laiku suteikus gydymą - prognozė yra gera. 


Apsinuodijimas graikiniais riešutais, kaštonais, gilėmis

Minėtos sėklos yra toksiškos naminiams augintiniams. Šie gali apsinuodyti tik suėdę riešutų, kaštonų, gilių. Dažniau apsinuodija šunys.

Klinikiniai požymiai pasireiškia skrandžio ir žarnyno uždegimu, vėmimu, viduriavimu, galimai lydymais kraujavimu. Kai kuriems gyvūnams gali atsirasti traukulių. Apsinuodijus gilėmis gali atsirasti depresija, inkstų pažeidimai, vidurių užkietėjimas.

Taikomas simptominis, palaikomasis gydymas.

 

Mes naudojame slapukus

Savo svetainėje naudojame slapukus. Kai kurie iš jų yra būtini svetainės veikimui, o kiti padeda mums tobulinti šią svetainę ir vartotojo patirtį (sekimo slapukai). Galite patys nuspręsti, ar norite leisti slapukus, ar ne. Atkreipkite dėmesį, kad jei juos atmesite, gali būti, kad negalėsite naudotis visomis svetainės funkcijomis.