suo

Daugelis mūsų augintinių pritampa prie mūsų gyvenimo režimo ir būdo, tuo pačiu susidurdami su panašiomis į žmogaus sveikatos problemomis.

Netinkamas kaloringas šėrimas, mažas fizinis aktyvumas, mažas skysčių suvartojimas būdingas daugeliui mūsų numylėtinių augintinių laikomų bute, todėl dažnas iš jų nutunka.

Nutukimas lemia ir daugelį su tuo susijusių susirgimų. Pirmiausiai padidėjus kūno svoriui, gyvūnas tampa mažiau judrus, o tai uždaras ratas, nes mažiau judėdamas dar priauga kilogramą kitą. Gali pradėti skaudėti sąnariai, nes jiems tenka per didelė apkrova, nutukusiems stipriau slenka kailis, nes sutrinka hormonų ir medžiagų apykaita.

Vyresnio amžiaus nutukusiems gyvūnas pakankamai dažnos širdies ir stuburo ligos. Neretai susergama cukriniu diabetu.

Cukrinis diabetas – tai liga, kuomet gyvūno kraujyje stipriai pakyla gliukozės kiekis ir tuo pačiu daug gliukozės patenka į šlapimą. Gliukozės kiekį kraujyje reguliuoja hormonas insulinas, kuris gaminamas kasoje.

Cukrinis diabetas gyvūnams gali būti dviejų rūšių - priklausomas ir nepriklausomas nuo kasos išskiriamo insulino.

Priklausomas nuo kasos išskirto insulino kiekio cukrinis diabetas išsivysto tada, kai dėl kasos ligų sumažėja insulino gamyba ir jo kiekio nepakanka sureguliuoti gliukozės kiekį kraujyje.

Nepriklausomas nuo insulino cukrinis diabetas išsivysto, kai insulino organizme gaminasi pakankamai, tačiau gliukozės kraujyje nesubalansuoja.

Šia liga dažniau serga nutukusios nekastruotos vyresnio nei 5-6 metai amžiaus patelės, nes yra nustatyta, kad joms cukrinį diabetą gali predisponuoti moteriški lytiniai hormonai. Cukriniu diabetu gali sirgti ir patinai. Šunys dažniau serga priklausomu nuo insulino cukriniu diabetu, o katės – nepriklausomu nuo insulino.

Pagrindiniai šios ligos požymiai yra labai stipriai padidėjęs troškulys ir padažnėjęs šlapinimasis. Užsitęsus susirgimui nutukęs gyvūnas staiga netenka daug svorio, gali vemti, dėl susidariūsių ketonų kraujyje iškvepiamas oras ar šlapimas turi aštrų acetono kvapą, kvėpavimas tampa šiurkštus.

Liga diagnozuojama remiantis kraujo ir šlapimo tyrimais. Kad atskirti cukrinio diabeto rūšį kraujyje turi būti nustatoma ne tik gliukozė, bet ir hormono insulino kiekis. Nuo to priklauso skiriamas gydymas. Nepriklausomo nuo insulino cukrinio diabeto gydymui dažniausiai užtenka griežtos specialios dietos. Kitos rūšies diabetui reikalinga speciali dieta ir insulino injekcijos.

Visgi cukrinis diabetas yra sunki ir nepagydoma liga, kurią galima tik kontroliuoti. Net ir gydomiems gyvūnams laikui bėgant vystosi diabeto sukeltos komplikacijos . Dažniausios iš jų yra katarakta ( akies lęšiuko padrumzlėjimas), dėl kurios gyvūnas apanka, taip pat gali vystytis inkstų ar kepenų nepakankamumas.

Dar vienas pagyvenusių gyvūnų susirgimas yra taip vadinamas necukrinis diabetas, kurio klinikiniai požymiai labai panašūs į jau minėtos ligos. Susirgęs gyvūnas labai daug laka ir dažnai šlapinasi, nuolat jaučia stiprų troškulį. Šias ligas galima atskirti tik pagal kraujo ir šlapimo tyrimus, nes šiuo atveju gliukozės kiekis kraujyje išlieka normos ribose, tik gaminasi labai mažo lyginamojo svorio šlapimas. Šis susirgimas susijęs su antidiuretinio hormono apykaitos sutrykimais organizme.Jo trūkstant inkstai nekoncentruoja šlapimo. Gydoma ši liga antidiuretinio hormono preparatais.

Todėl pasistenkime, kad mūsų augintiniai sulaukę senatvės būtų nenutukę, sveiki, judrūs ir laimingi.

 

Mes naudojame slapukus

Savo svetainėje naudojame slapukus. Kai kurie iš jų yra būtini svetainės veikimui, o kiti padeda mums tobulinti šią svetainę ir vartotojo patirtį (sekimo slapukai). Galite patys nuspręsti, ar norite leisti slapukus, ar ne. Atkreipkite dėmesį, kad jei juos atmesite, gali būti, kad negalėsite naudotis visomis svetainės funkcijomis.